Domů
blog

Inverze - svět nad mraky

Inverze - svět nad mraky

Inverze je zajisté slovo, které najdete v mém slovníku velmi často. Možná je to proto, že při inverzi jsem zažil a stale zažívám ty nejkrásnější okamžiky v horách, kde rušivá civilizace nemá šanci zkazit to ticho a krásu před Vámi. Možná je to proto, že při inverzi vznikají převážně mé nejkrásnější snímky. Možná je to proto, že většinu živo ta trávím při inverzním počasí v městech, kde vládne pochmurná nálada, smog a svět šedých barev a dostat se v takových časech třeba jen na chvíli do světa, kde vládnou sluneční paprsky a azurová obloha, je velmi osvobozující.

Pro neznalce a většinu lidí je inverze pouze negativním výrazem, neboť, jak už jsem zmínil, panuje v nejnižších vrstvách pochmurná atmosféra s nízkými teplotami. To způsobuje rozdílná teplota a tlak ve vyšších vrstvách, kdy převážně panuje oblast vyššího tlaku vzduchu. Vlhkost a přebytečnou oblačnost tlačí tlak do nižších vrstev. Pod nízkou oblačností panuj nižší teploty a smogová atmosféra. Vysokým tlakem vzduchu se taktéž vzduch ve vyšších vrstvách vyčistí od nečistot a prachu a vzniká skvělá viditelnost i stovky kilometrů. Tyto podmínky panují převážně na podzim a v zimě.

Díky těmto faktorům jsou na horách ideální podmínky pro pořízení nádherných snímků a pohádkovou atmosférou. Civilizovaný svět je zahalen nízkou oblačností a vy si pak připadáte jako na ostrovech v nekonečném oceánu. Navíc při nižším postavení slunce na podzim a v zimě vznikají barvy napříč celým spektrem a dodávají fotografii šmrnc – fotografové by řekli „dobré světlo“.

Jak předpovídat inverzní počasí?

Inverzi lze docela dobře předpovědět. Musí být zajištěny následující body:

  • tlaková výše
  • přebytečná vlhkost ve vzduchu, např. po tlakové níži (období srážek)
  • roční období podzimu nebo zimy, kdy jsou větší rozdíly teplot v atmosféře
  • slabý vítr nebo bezvětří

Pro potvrzení Vaší předpovědi je dobré sledovat webové kamery z horských oblastí a taktéž přicházející fronty, změnu tlaku nebo silný vítr, který by stabilní inverzní oblačnost narušil. Taktéž je velmi výhodné pozorovat snímky družice MSG na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Inverze se ve dne na družicích zobrazuje žlutou souvislou barvou, která není narušená žádnou vyšší oblačnosti (modrá a bílá barva). V noci se nízká oblačnost zobrazuje tmavě červenou barvou (někdy fialovou), která je taktéž souvislá na větším území.

Tyto informace jsou ověřený vlastním několikaletým pozorováním a považují je za velmi cenné. Doufám tedy, že i Vám pomohou objevit úžasný svět nad mraky a případně pořídit zajímavé snímky.

Datum publikování: 
08.02.2011