Domů
blog

Chopok - Pyramida v Nízkých Tatrách

Chopok - Pyramida v Nízkých Tatrách

Jen málo vrcholů připomíná pyramidu, tak jako právě Chopok v Nízkých Tatrách. Chopok je třetí nejvyšší horou Nízkých Tater, je vysoký 2023m.n.m. a nachází se v hlavním hřebeni. Svoji dostupnosti je štít velmi známý a hojně navštěvovány i běžnými turisty jako jsou rodiny s dětmi.

Na Chopok se nejlépe dostaneme s využitím lanovky na konci Demänovské doliny. Sedačková lanovka pro šest osob je rozdělená přestupní stanicí. V další částí nás jedno-sedačková lanovka doveze těsně pod vrchol. Z horní stanice se dostaneme asi po 20minutách ke Kamenné chatě a odsud za dalších 5-10minut na samotný vrchol Chopok.

Na vrchole dominuje kříž a tabulka, kde najdete směrovky na světová města. Panoramatický kruhový výhled je úžasný. Na severo-východě dominují Západní a Vysoké Tatry, na severu dominantní dvoj-vrchol Velký Choč s přehradou Liptovská Mara a na západě Velká Fatra a Malá Fatra. Na jihu je výhled na střední Slovensko s mnoha menšími kopci.

Kamenná chata pod vrcholem je skvělým místem pro nocleh a fotograf, tak může vystihnout pozdní atmosféru světla před západem, ale i brzkou svěže ranní atmosféru hor. Samozřejmě se nabízí různé vycházkové trasy nebo túry po okolní hřebenovce, která je velmi rozmanitá a krásná. 

Zajímavosti okolí Chopku je časté teroterium Kamzíků horských tatranských, kteří nejednou překvapili kolemjdoucího turistu přímo u chaty nebo v okolí vrcholu. Tito Kamzíci obzvlášť vyniknou při ranním vycházejícím slunci.

Chopok je vskutku významným místem Nízkých Tater (ne-li nejvýznamnějším) a to nejen díky své poloze a dostupnosti, ale i svou krásou prostředí s úžasnými výhledy. 

Datum publikování: 
08.02.2011