Domů
blog

Lysá hora - hora pro fotografy

Lysá hora - hora pro fotografy

Lysá hora s výškou 1323m.n.m. je nejvyšší horou Moravskoslezský Beskyd. Přívlastek „Moravskoslezských“ je správný, neboť nejvyšší horou celých Beskyd jeBabie hora s výškou 1 725 m.n.m. na pohraničí Slovenska a Polska. Lysá hora je v samotném centru Moravskoslezský Beskyd a to v okolí obcí Ostravice, Malenovice, Krásna a další.

Samotný vrchol s kruhovým výhledem je úžasnou dominantou. Můžete s vrcholu vidět nejbližší vrcholky Beskyd, ale i Jeseníky, Malou Fatru či dokonce Vysoké Tatry. Obzvlášť v zimě při inverzním počasí, kdy je vrchní vrstva vzduchu nejčistší, jsou výhledy nádherné.

Nejrychlejší stezkou na vrchol je stezka z obce Ostravice. Zde se můžete dopravit vlakem nebo autem. Auto můžete zaparkovat na vrchním parkovišti, od kterého je vrchol 1hod-2hod cesty, dle schopnosti turisty. Stezka je velmi frekventovaná jak v létě, tak v zimě a je poměrně zajímavá. První zastávkou je osada Butořanka, kde uvidíme několik typických Beskydských chatek. Okolí je odlesněné a je to první pěkný výhled do okolí s dominantou protějšího vrcholu Smrk. Dále narazíme na rozcestí Lukšinec od kterého je vrchol velmi blízko. Nad Lukšincem začíná pás typických lysohorských zničených stromu následkem kyselých dešťů a to až k samotnému vrcholu.

Dominantou vrcholu je zajisté radiotelekomunikační vysílač. Najdeme zde ubytovnu Kameňák, restauraci Lysá hora a bufet Šantán. Služby restaurace Lysá hora a ubytovna Kameňák mohu ze zkušenosti určitě doporučit.

Dalšími vynikajícím místy pro fotografování je přírodní rezervace Vodopády Satiny, které určitě zná každý fotograf vodopádů. Taktéž zde nalezneme krásné Vodopády Zimného potoka s mnoha kaskádami. Velmi zajímavým místem je i přírodní rezervace Mazák, kde najdeme jak vodopády, tak různé skalní útvary a nádherný prales.

Lysá hora je velmi oblíbeným cílem mnoha krajinářských fotografů a to především dobrou přístupnosti, ale i právě ubytovnou. Fotograf se tak může ubytovat a v klidu přímo v okolí fotografovat podvečerní snímky s východy, ale i brzké ranní pohledy, které pokládám za přenádherné. V lokalitě Lysé hory lze tak strávit několik dní příjemným fotografováním jak krajinářských výhledů, tak vodopádů a krásných lesů.

Datum publikování: 
16.08.2010