Domů
blog

Nejkrásnější beskydské vodopády

Nejkrásnější beskydské vodopády

Beskydy - nenápadné hory zalesněných kopců, které ukrývají na místech, které by člověk nejméně čekal nádherné klenoty v podobě unikátních vodopádů. Vodopády jsou ve většině případů těžce přístupné a chráněné přírodními rezervacemi. Nejkrásnější vodopády se většinou utvořily na pevné hornině flyšového podloží, kde si razí cestu po mnoho let a vytváří unikátní kaskády, které jsou právě tak fotogenické. Mezi nejkrásnější vodopády Moravskoslezských Beskyd patří bezesporu vodopády na Satině, vodopády Zimného potoka, Suché vodopády a Bučací vodopády.

Vodopády na Satině

Vodopády na Satině, někdy jen Satinské vodopády jsou nejlépe přístupné vodopády z těch, které popisují. Lze k nimi dojít od horního parkoviště v Malenovicích (Satina - bus). Kousek za parkovištěm již uslyšíme peřeje potoka Satina, podél kterého dojdeme až k soutězce, kde si Satina razí cestu s nejhezčím vodopádem. Celá tato oblast je přírodní rezervaci a nalezneme zde i naučnou stezku.

Vodopády Zimného potoka

Pro mne rozhodně klenot Lysé hory. Soustava exponovaných kaskád se vyskytují poblíž vrcholu Lysé hory. K vodopádům se lze dostat nejlépe z lesní cesty od vesničky Krásna. Vodopád je na prudkém svahu porostlým bukovým pralesem. Vzhledem k tomu, že jsou vodopády poměrně vysoko, je zde i více světla a lze zde pořídit nádherné snímky. Nebál bych se tyto vodopády nazvat Beskydskou Venezuelou. Vodopády jsou přírodní rezervací.

Vodopády Suchého potoka

Zajímavé kaskády Suchého potoka jsou ukryté poblíž přehrady Morávka poblíž osady Slavíč a jsou v 1.st. ochrany. Je zde několik kaskád na ukázkovém flyšovém podloží, které jsou šikmo nakloněné. Na některých mapách není ani tento potok zaznačen.

Vodopády Bučacího potoka

Vodopády ukryté na severní straně hory Smrk mimo stezku a dosažitelný pouze po boční lesní cestě. Vodopády nemájí tolik kaskád jako vodopády Zimného potoka, ale za to májí kaskády vysoké spády a celý komplex se považuje za druhý největší v této oblasti karpat. Podloží vodopádů tvoří tvrdé godulské pískovce, které vytváří typické schody. Vodopády jsou přírodní rezervací od roku 2004.

Datum publikování: 
15.03.2012