Domů
blog

Timelapse - kouzlo časoběru

Timelapse - kouzlo časoběru

V poslední době se rozmohlo ve světe pořizování časosběrných videí s vysokou kvalitou. Když jsem poprvé viděl tyto videozáznamy z přírody, byl jsem uchvácen. Asi největší inspiraci pro mne je norský fotograf Terje Sørgjerd, který pořídil několik velice unikátních časosběrných videí. Posuďte sami níže:

Hory

The Mountain from TSO Photography on Vimeo.

Jak na to?

Vzhledem k tomu, že mně tato oblast fotografie zaujala, zkoumal jsem techniku snímání časosběru a celý proces probíhá následovně:

  • 1s videa obsahuje cca 20-30 snímků (optimálně stačí snandardně 25)
  • časosběr se snímá s mezerami a to podle záměru, rychlejší pohyb - větší mezery (5s), pomalejší pohyb - menší mezery (1s)
  • pro snímání je důležitá časová spoušť s displejem, kde lze nastavit mezery, popř. celkový počet snímků - tak si lze spočítat kolik potřebují snímků na daný počet sekund videa (5minut výsledného videa = 5*60*25 = 7 500 snímků - pokud dáme mezeru mezi snímky 2s, je potřebá zachytit dobu  (být na místě)  4hod a 10minut)
  • pro pozvolnou změnu pohledu se používá posuvný panel, kde se fotoaparát v průběhu snímání pomalu pohybuje po vertikální nebo horizontální ose (úhel záleží na fotografovi) - panely jsou drahé a u nás prozatím poměrně nedostupné

I když se zdá na první pohled celý proces poměrně jednoduchý, sám uznávám po několika testech, že vytvoření kvalitního videa je potřeba mnoho úsilí a času.

Polární zář

The Aurora from TSO Photography on Vimeo.

Voda

The Water from TSO Photography on Vimeo.

Datum publikování: 
26.06.2012