Domů

Autor

Ve zkratce

Pavel Szabo se narodil v roce 1989 a žije v příměstké obci Vratimov, v těsné blízkosti jedné z nějvětší továrny v České republice (ArcelorMittal). Mlžné rána, zatuchlé noci, ale i další prvky drsného severomoravského kraje nejspíš vytvořily u autora smysl pro krásu, který se projevuje zejména v horách a daleko od přetechnizované civilizace. Již od útlého věku měl vztah k přírodě - chtěl se stát přírodovědcem. Nyní dokončuje Technickou Univerzitu v Ostravě - obor Informatika a výpočetní technika.

Cesta k fotografií

Fotografie nebyla první! První bylo nadšení pro pobyt v horách, turistiku a přírodu.
S fotografováním se setkal už v dětství, kde o fotografií měl zájem jeho děda, který mimojiné maloval krajinářské obrazy olejovými barvami. Autor se čím dál více zamýšlí nad tím, proč nevyužil této šance v mládí a nenaučil se základy kompozice a techniky malování přímo od svého dědy. V roce 2004 si autor pořídil první digitální fotoaparát - kompakt Nikoon Coolpix s 2Mpix rozlišením. Pozdějí v roce 2007 přešel ke své první zrcadlovce Canon 400D, kterou používá do dnes.

Úspěchy v soutěžích

Pavel Szabo se zúčasnil mnoha fotografických soutěží, hlavně ve svých začátcích, kdy měl na sledování a zasílání fotografií do soutěží čas. Za nějvětší úspěchy považuje:

  • 1. místo - Fotosoutěž časopisu Treking 2007 - Hory a Krajina
  • 1. místo - Czech Student Photo 2008 - Kouzlo hor (veřejnost)
  • 1. místo - Czech Student Photo 2008 - Zvířata z očí do očí (porota)
  • 1. místo - Fotosoutěž časopisu Treking 2008 - Hory a Krajina
  • 2. místo - Fotosoutěž na téma "Širokáč" v časopise FotoVideo 6/2009

Dnešní pohled

Pavel Szabo se věnuje výhradně krajinářské fotografií zejména v horských oblastech střední Evropy. V posledních letech se začíná pozastavovat nad smyslem fotografování pouhé reality a snaží se fotografií dodat hodnotu navíc, což se mu zatím daří střídmě. Cestu ke špičkové fotografií prozatím vidí ve fotografování opravdu neopakovatelných okamžiků, které neuvidíte dnes, zítra nebo za měsíc, ale které uvidíte jednou za několik let. Rozhodně není pro něj důležitá kvantita, ale kvalita a proto i poslední webová prezentace obsahuje výběr těch nejlepších okamžiků.